بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

حضور فعال پژوهشکده در نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم
پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که 3 تا 18 ماه مبارک رمضان در مصلی تهران برگزار می شود، همچون سالیان گذشته شرکت و آثار مکتوب و دیجیتال خود را ارائه می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین عبد الرحیم سلیمانی بهبهانی به مناسبت حضور پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسامی در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به گفت و گو با ما در خصوص دستاوردهای این پژوهشکده و برنامه های آینده آن پرداخت که متن این مصاحبه را در ذیل می خوانیم:


* تاریخچه ای کوتاه از پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسامی بفرمایید.
تأسیس این پژوهشکده، حاصل تجربه بیست سال تاش مستمر دفتر تبلیغات اسامی حوزه علمیه قم در عرصه اطلاع‌ رسانی دینی است. در این مدت، معاونت پژوهشی این دفتر فعالیت‌های متعددی را در عرصه مدیریت اطلاعات و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) سامان داد كه تأسیس پایگاه‌های بلاغ و شارح، تولید نرم‌افزارهای مختلف، تدوین اصطلاح‌نامه های علوم اسلامی، فرهنگ‌نامه های مستند علوم، طراحی كتابخانه دیجیتالی اسلامی از آن جمله است.
از سوی دیگر، ضرورت یك پژوهشکده تخصصی برای مدیریت اطلاعات و مدارك علمی اسلامی احساس می‌شد، که در ساختار جدید دفتر، این پژوهشکده عهده دار انجام چنین مسئولیت خطیری گردیده است که با توجه به ظرفیت‌های بالای خود، توانست طی سالیان اخیر به دستاوردهای چشمگیری در حوزه دانش اسلامی دست یابد.
در حال حاضر این پژوهشکده با داشتن 7 عضو هیأت علمی، 4 محقق رسمی، 20 محقق پروژه ای، 16 مدیر و کارشناس؛ بیش از 30 پروژه علمی در حوزه های مأموریتی خود را در حال انجام دارد.


* حضور پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسامی در نمایشگاه ها و کنگره های علمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
حضور در نمایشگاه‌ها و کنگره‌ها، در جهت معرفی فعالیت های مراکز پژوهشی و همچنین افزایش سطح تعاملات نقش بسزایی دارد لذا پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی نیز حضور خود را در این عرصه هر ساله پررنگ‌تر و فعال‌تر می‌سازد. به طور نمونه در دو سال اخیر شرکت در نمایشگاه‌های جی تکس دبی 2017 ، یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال، سومین نمایشگاه دستاور دهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و کسب رتبه برتر، سی‌و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب و بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تهران نیز از این موارد است.


* با توجه به موضوع این نمایشگاه، آیا پژوهشکده در این بخش نیز فعالیت دارد؟
بروندادهای علمی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در عرصه های مکتوب نیز فعال است که در عرصه علوم قرآنی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:
1-    « فرهنگنامه علوم قرآنی » که از بررسی بیش از چهارصد منبع ومدرک علوم قرآنی فراهم آمده، دارای 4842 اصطلاح است که در سال 1394 انتشار یافته است.
2-    اصطاح نامه علوم قرآنی دارای 11 رده اصلی (شناخت تاریخ قرآن، شناخت تفسیر قرآن، شناخت قرائات و قراء، شناخت ترجمه و مترجمان قرآن، شناخت اعجاز قرآن، شناخت اسلوب ادبی قرآن، شناخت اوصاف و فضایل قرآن، شناخت تقسیمات قرآن، شناخت کلمات و حروف قرآن، شناخت قرائت و تجوید قرآن، شناخت دلالت الفاظ قرآن) است که به همت گروه پژوهشى علوم قرآنى در سال 1373 و با همكارى اساتيد مشاور آغاز گرديد و در سال 1376 به پايان رسيد كه در يك جلد با 468 صفحه و 4151 اصطاح به چاپ رسيده است. مجموعه فوق، با مراجعه به بيش از 300 منبع علوم قرآنى استخراج و به سه بخش الفبايى، نظام يافته و ترسيمى تنظيم شده است. ویرایش دوم  اصطلاح‌نامه علوم قرآنی نیز در حال انتشار است.
3-    همچنین محصولاتی مانند: اصطلاح‌نامه جامع علوم اسامی با بیش از 320 هزار اصطلاح، ویکی علوم اسلامی در قالب 6 موضوع (علوم قرآن، اصول فقه، فقه، معارف مهدوی، ویکی مطهر، به ضمیمه ویکی اعلام و مشاهیر) و کتابخانه دیجیتالی با مجموع بیش از 107 هزار رکورد منابع الکترونیکی، از جمله دیگر محصولات این پژوهشکده در قالب دیجیتالی بود که در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ارائه و معرفی شده است.


* در زمینه نشر آثار، پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسامی چه برنامه ای دارد؟
علاوه بر نشر آثار این پژوهشکده در بستر فضای مجازی، از سال 1376 تاکنون 22 اثر به صورت کاغذی منتشر شده است. از این میان، فرهنگ‌نامه اصول فقه کتاب برگزیده «سیزدهمین کتاب فصل»، و اصطلاح‌نامه علوم حدیث به عنوان اثر برگزیده «کتاب سال حوزه» معرفی شده است. جدیدترین اثر این پژوهشکده، کتاب «فرهنگ‌نامه علوم قرآنی» است که در آبان ماه سال 94 توسط آیت الله صافی گلپایگانی رونمایی شد. انتشار «اصطاح‌نامه کلام جدید» و «اصطاح نامه فقه» در حوزه نشر  مکتوب و فرهنگ‌نامه علوم اسلامی در سایر حوزه‌ها، و همچنین نمایه سازی منابع علوم اسلامی و فهرست نویسی پایان نامه‌های حوزوی و به روز رسانی اصطلاح‌نامه های موجود در حوزه نشر دیجیتال، از پیش بینی‌های پژوهشکده برای سال آینده است.


غرفه پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بخش حوزوی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم واقع در مصلی امام خمینی(ره) تهران، شبستان اصلی، ورودی 18 واقع شده است.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.