جدیدترین سامانه پژوهشی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی

پایگاه نمایه آیات (آیه یاب) خودكار
نسخه نخست پایگاه نمایه آیات (آیه یاب) خودكار، اولين سامانه نمایه آیات به زبان فارسي، با تلاش مهندسان گروه اشاعه اطلاعات و دانش پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، در حوزه قرآن طراحي، پياده‌سازي و قابل دسترس شد.

این سامانه، آیات را براساس ترتیب سور استخراج کرده که یکی از کاربردهای آن برای نمایه آیات آخر منابع بوده، که به صورت فهرست و نمایه به كاربران نشان داده می‌شود. هدف از ایجاد این پایگاه، استخراج آیات از متون اعم از کتاب، مقاله و...  می‌باشد؛ که پس از استخراج می‌توان آیه یا آیات مد نظر را به دو صورت جستجو از پاراگراف و جستجو از فایل مشاهده نمود. علاوه براین آیات موجود در متون را می‌توان با استفاده از فرمت دلخواه انتخاب و در متن مشخص نمود. هدف نهایی از اين سامانه فرمت گذاری آیات در متون مختلف (کتب ، مقالات ، پایان نامه ها و...) مي‌باشد.
خصوصیات منحصر به فرد
با توجه به مشکلات برخی متون مانند عدم وجود جداکننده مثل "و" بین شماره آیات، با کمک این پایگاه پیوسته را نیز میتوان به عنوان آیه نمایش ‌داد. همچنین یک‌دست سازی متون و آیات با وجود تفاوت در رسم الخط‌های کتابت قرآن و قابلیت جستجو در در دوحالت با اعراب و بدون اعراب از دیگر خصوصیات ویژه این سامانه است.
لازم به ذكر است در نسخه های تکمیلی بعدی، امکانات بیشتری به آن افزوده خواهد شد.
استفاده کنندگان می توانند با مراجعه به آدرس http://vf.isca.ac.ir با استفاده از راهنمای موجود از امکانات آن بهره‌برداری بهتری نمایند.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.