در کرسی نقد مدیریت اطلاعات علوم اسلامی مطرح شد:

مدیریت اطلاعات، رسیدن به دانشی قابل فهم از دل اطلاعات است.
به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کرسی نقد مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، با ارائه دکتر محمد الله بخش، عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و معاون پژوهشی این دانشگاه، یکشنبه 23 مهر ماه سال‌جاری ساعت 10 برگزار شد.

در ابتدا دبیر جلسه توضیحاتی در رابطه با مدیریت اطلاعات ارایه نمود و هدف از تشکیل جلسه را آشنایی با مفهوم مدیریت اطلاعات و روش Context-Aware  که یکی از روش‌های استخراج دانش است دانسته و گفت: با توجه به تعریف‌های مختلف در زمینه مدیریت اطلاعات، تعریف جامع در این زمینه را می‌توان اینگونه بیان نمود که برگرفته از تعاریف مختلف می‌باشد. مدیریت اطلاعات به کارگیری اصول مدیریتی و ابزارهای مناسب در فرایندهای مربوط به اطلاعات با هدف دسترس پذیر ساختن اطلاعات ارزشمند در زمان و مکان و قالب مناسب با کمترین هزینه برای افراد مناسب به منظور بهبود تصمیم‌گیری و ارتقاء است. همچنین مهندس کریمی در ادامه پرسش‌هایی را مطرح نمودند که لازم است مورد بررسی و توجه قرار گیرند:
1.    مدیریت اطلاعات در علوم اسلامی به چه معناست
2.    چه ابزارها و روش‌هایی برای مدیریت اطلاعات در سازمان وجود دارد؟ بالاخص در حوزه علوم اسلامی
3.    بررسی مدیریت اطلاعات در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
3.1.    آیا مدیریت اطلاعات علوم اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی امکان پیاده سازی دارد؟ یا وجود دارد؟
3.2.    پژوهشگاه تا چه میزان در مدیریت اطلاعات علوم اسلامی موفق عمل نموده است؟
3.3.    چه پیش‌نیازها و بسترسازی‌هایی برای پیاده‌سازی مدیریت اطلاعات در پژوهشگاه لازم است؟
3.4.    چه میزان از این بسترها وجود دارد؟
3.5.    آیا سامانه‌ها و پایگاه‌های موجود در پژوهشگاه اعم از پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، پرتال جامع قرآن، کتابخانه دیجیتالی، کتابخانه پژوهان در این زمینه توانسته‌اند نقشی ایفا نمایند؟
4.    بعد از مدیریت اطلاعات باید نگاه سازمان به چه سمتی باشد؟
وی در نهایت گفت: می‌خواهیم بدانیم «برای مدیریت اطلاعات چه کردیم و چه کارهای مانده داریم.»
سپس دکتر اله بخش ارائه خود را آغاز کرد. وی بیان کرد: مدیریت اطلاعات در عصری که موسوم به عصر داده های بزرگ یا مه داده هاست یکی از مهمترین چالش های فراروی تکنولوژی و علم اطلاعات، انبوه اطلاعات و حجم بسیار زیاد اطلاعات است. مدیریت اطلاعات از ابعاد و دیدگاه های متفاوتی از جمله مدیریت ذخیره و بازیابی، دسترسی و پرس و جو و جنبه های معنایی و شناختی قابل بحث و بررسی است.
دکتر الله بخش اظهار داشت: قصد دارد تا از منظر زبان شناسی کامپیوتری (Computational Linguistics) به بعد شناختی و معنای عبارات و اصطلاحات در علوم اسلامی و انسانی بپردازد. محور بحث  امکان سنجی بکارگیری معناشناسی قالبی (Semantic Frames) در مدیریت اطلاعات علوم اسلامی بود. همچنین با توجه به گستردگی حوزه علوم اسلامی و همچنین معناهای متفاوت اصطلاحات و لغات در ظرف و زمینه های تخصصی مختلف، برخی چالش های فراروی بکارگیری قالب معنایی و راه حل های احتمالی آنها را نیز مورد بحث قرار گرفت.
وی اهمیت مدیریت اطلاعات را رسیدن به دانشی قابل فهم از دل اطلاعات دانست و افزود: اطلاعات که از داده‌های مختلفی می توانند تشکیل شوند که نیاز به مدیریت دارند. تعریف مدیریت از منظر عمومی، استفاده از تکنیک ها و ابزارهای مدیریتی برای جمع آوری، پردازش، استخراج دانش و انتشار اطلاعات است که از طریق عملیات های مختلفی اعم از مدیریت منابع، طراحی اجزای فنی سیستم، تحلیل و طراحی فرایندهای پردازش داده و استخراج داده از اطلاعات صورت می پذیرد. لازم است از جنبه های مختلفی اطلاعات مورد بررسی قرار گیرند که شامل به اشتراک گذاری، امنیت اطلاعات، کیفیت، کارآیی می باشد.
دکتر اله بخش تولید داده و اطلاعات را بسیار اعظیم دانسته و ابراز کرد: داده های بشر از ابتدا تا عصر حاضر تقریباً هر 2 ماه یکبار به رشد افزایندی را به خود گرفته به صورتی که داده ها 2 برابر داده های کنونی می شوند. به همین دلیل پرداختن به مفاهیمی مثل Big Data یا مَه داده که به معنی داده های بزرگ می باشد از اهمیت بسیاری برخوردار است. ایشان ویژگی های Big Data را اندازه، سرعت تولید داده، تنوع داده و اعتبار دانستند که باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامه ایشان چالش های پیش روی مدیریت اطلاعات را مدیریت ذخیره، بازیابی ... اطلاعات با توجه به رشد سرسام آور اطلاعات، ذات متغیر اطلاعات خصوصاً از منظر ارزش داده، استخراج از اطلاعات (توصیفی، پیشگویانه، دستورالعملی) بیان نمودند. ضرورت مدیریت اطلاعات را مانند پیداکردن سوزن در انبار کاه دانستند. دکتر اله بخش مشاور و عضو هیئت علمی دانشگاه زابل داده های موجود دفتر تلبیغات علوم اسلامی را بیشتر متن دانستند. به همین علت پرداخت به روش های مختلف درک متن می تواند بسیار مفید باشد. روش  جدیدی که در زمینه درک متن مورد استفاده قرار می گیرد قالب متن (Frame Semantics) است که اشاره به مفاهیم ذهنی دارد و اجزای مختلفی اعم از تعریف، اجزای هسته ای، اجزای غیر هسته ای و واحدهای واژگانی را شامل می شود.

در ادامه آقایان مهندس پهلوانی و مهندس میرعرب به عنوان ناقدین جلسه، پرسش‌های ذیل را مطرح نموده که دکتر اله بخش به آنها پاسخ داد.
در پاسخ به پرسش اینکه فریم نت Domain dependence است و وابستگی به دامنه دارد در صورتی که پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی چند اصطلاح‌نامه‌ای است آیا در این زمینه نیز فریم نت قابلیت پشیتبانی دارد، دکتر اله بخش پاسخ مثبت داد و گفت که فریم نت پشتیبانی‌های لازم برای کار با چند اصطلاح‌نامه‌ای را نیز دارد.
در پاسخ به پرسش اینکه با توجه به ویژگی‌های داده‌های علوم اسلامی آیا فریم نت در پشیتبانی از آن مشکل خاصی یا محدودیتی ندارد نیز دکتر اله بخش ابراز کرد: فریم نت با توجه به قابلیت‌های انعطاف‌پذیری که دارد در استفاده برای داده‌های علوم اسلامی مشکلی وجود نخواهد داشت.
آیا استفاده از Frame Semantics با توجه به شرایط موجود و برای مدیریت اطلاعات علوم اسلامی آیا کاربرد در زمان فعلی دارد یا باید الزامات آن ابتدا آماده شده و چه الزاماتی برای آن متصور است؟دکتر اله بخش گفت: به طور قطع پیش‌نیازهایی برای این کار لازم است اما مهم‌ترین آن‌ها وجود اطلاعات می‌باشد که دفتر تبلیغات اسلامی به در این زمینه غنی‌ترین محتوا را در اختیار دارد. سامانه‌های مختلفی در دفتر تبلیغات وجود دارد که اطلاعات موجود را به خوبی سازماندهی و نگهداری می‌کند که در این زمینه می‌تواند بسیار سودمند قرار گیرد. وی وجود پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی را بسیار با ارزش دانسته و به گنجی ارزشمند تعبیر نمود و گذر از اطلاعات و استخراج دانش را بسیار حائز اهمیت دانست که Frame Semantics در این زمینه به عنوان یک روش و ابزار جدید می‌تواند نقشی مناسب ایفا نماید.
در نهایت وی این کارگاه را پیش مقدمه‌ای برای ورود به استفاده کاربردی از مدیریت اطلاعات دانست.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.