آرشیو اخبار

حضور فعال مرکز درنخستین کنفرانس ملی «مدیریت منابع اطلاعاتی وب »:

ارائه مقاله و ریاست نشست علمی سوم توسط عضو هیئت علمی مرکز
نخستین کنفرانس ملی "مدیریت منابع اطلاعاتی وب" چهارشنبه دوم اسفندماه 1391 در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می شود. مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی با حضور دو تن از اعضای هیئت علمی و یکی از کارشناسان خود و ارائه مقاله و ریاست نشست سوم توسط نماینده مرکز در این همایش ملی نقش فعالی دارد.

در این همایش که با حضوردکتر اسحق صلاحی رئیس سازمان و رئیس کنفرانس، دکتر حکیم جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و جمعی از شخصیت های علمی کشور برگزار می شود، راهکارهای هم افزايي ملي براي مديريت اطلاعات وب و رسيدن به چارچوبي مناسب براي ايجاد آرشيو ملي وب بررسی می شود.
از 60 مقاله ای که به دبیرخانه همایش رسیده است، 18 مقاله در دو نشست صبح و عصر  و 9 مقاله نیز به صورت پوستر مقاله ارائه می شود. بررسی و مقایسۀ قابلیت های یونی مارک  و مارک 21 برای سازماندهی منابع اطلاعاتی وب،تأثیر بستر نحوی بر میانکنش پذیری استانداردهای حوزۀ سازماندهی دانش: گامی به سوی یکپارچه سازی نظام های اطلاعاتی، استفاده از عامل‌هاي هوشمند نرم‌افزاري جهت ايجاد قابليت تعامل‌پذيري در خدمات محتوايي و اطلاعاتي سازمان‌ها، آسیب شناسی خط و زبان فارسی و سنجش رابط کاربر پایگاه­های اطلاعاتی پیوسته مجلات تمام متن فارسی عناوین مقالاتی هستند که در نشست های صبح و عصر ارائه می شوند.
از دیگر مقالاتی که قرار است در این کنفرانس ارائه شود، می توان به ارزیابی کاربردپذیری وبگاه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طراحی درخت تصمیم گیر برای دسته بندی سریع تصاویردر آرشیو وب، بررسي نحوه سازماندهي منابع اطلاعاتي در کتابخانه هاي ديجيتال ايران، دسته بندی مفهومی صفحات وب با استفاده از اتوماتای یادگیرتوزیع شده، مروری بر حقوق مالکیت فکری منابع در محیط مجازی در ایران و جهان، مرور و ارزیابی روش­های تشابه سنجی در متن، نقش پیوندها و مدیریت آنها در وب سایت کتابخانه های دانشگاهی، راهكارهاي برنامه‌هاي برتر حفاظت وب در مقابله با چالش­های حفاظت : با تاکید بر چالش های مدیریتی اشاره کرد.
هم چنین پوستر مقاله های این کنفرانس نیز با عناوین انتشار داده‌هاي پيوندي كتابخانه‌اي جهت بهبود ميانكنش‌پذيري جهاني، نگاهی بر عوامل تاثیر گذار برای پیاده سازی مخازن سازمانی در دانشگاه­ها و مراکز علمی: پیشنهاد چهارچوب مفهومی، آرشیو وب ایران و شناسگر دائمی اشیاء رقمی، شیوه های نمایه سازی بازيابي تصاویر: رویکردی متن پژوهانه، سایت های نشانه گذاری اجتماعی: طرحی نوین برای تسهیل سازماندهی اطلاعات در وب، بررسی میزان استفاده از ابربرچسب­ها در وبگاه­های نشریات کتابداری و اطلاع رسانی، بهبود دقت و سرعت دسته بندی تصاویر با درخت تصمیم، ارزیابی جامع و مانع بودن ابزارهای کاوش  اطلاعات وبی در  حوزۀ مدیریت، بررسی وضعیت وب سایت­های دانشگاه­های علوم پزشکی کشور بر اساس شاخص­های وب سنجی در این همایش برای شرکت کنندگان در همایش ارائه خواهد شد.
تأثیر بستر نحوی بر میانکنش پذیری استانداردهای حوزۀ سازماندهی دانش: گامی به سوی یکپارچه سازی نظام های اطلاعاتی ، عنوان مقاله دکتر سید مهدی طاهری عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی است که طبق برنامه ساعت 11:30  - 11:50 ارائه می شود. همچنین نماینده مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ، ریاست اولین نشست تخصصی نوبت عصر (14-16) را نیز به عهده خواهد داشت. دکتر سید مهدی طاهری یکی از اعضای کمیته علمی نخستین کنفرانس ملی «مدیریت منابع اطلاعاتی وب » نیز میباشد. کاربرد و مطالعات وب (ترجمه) اثر دیگر اوست که در مجموعه مقالات همایش به چاپ رسیده است.
برنامه کامل این همایش در این آدرس قابل مشاهده است.
گفتنی است این همایش از ساعت 8:30 صبح آغاز و تا 16:30 بعدازظهر ادامه خواهد داشت.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.