آرشیو اخبار

حضور فعال مرکز در نخستین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی

ارائه دو مقاله از سوی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی
از بین 635 چكیده مقاله و400 مقاله ارسال شده به دبیرخانه این كنگره، تنها 30 مقاله برای ارائه به كمیسیون های مربوط انتخاب شده است که هر دو مقاله اعضای هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی برای ارائه در این کنگره بین المللی پذیرفته شده است.

نخستین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی از امروز، شنبه 30 اردیبهشت ماه در سالن همایش های صدا و سیما آغاز به کار کرد.
در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی، رئیس شورای سیاستگذاری نخستین کنگره بین المللی علوم انسانی، علوم انسانی اسلامی را مهمترین رویداد علمی دهه های اخیر در جهان خواند.
وی با تاکید بر اینکه علوم انسانی سکولار برای انسان و جامعه سکولار نیز کارآمدی نداشته است ،افزود: از میان دانشمندان برجسته غربی عده ای هستند که منتقد علوم انسانی سکولار هستند. یعنی ناکارآمدی علوم انسانی سکولار را مورد تایید نمی دانند.
حجت الاسلام غلامی پشتوانه علوم انسانی سکولار طی قرون اخیر را نظام سرمایه داری برشمرد و خاطر نشان کرد: غرب برای این علم همواره تئوری سازی و نظام سازی کرده است یا اقدامات آن را توجیه و تطهیر نموده است.
وی علوم انسانی اسلامی را تولید کننده عدالت، اخلاق و صلح در جهان خواند و بیان کرد: علوم انسانی سکولار نه تنها به سوالات اساسی بشر درباره هستی، انسان و فرجام آن پاسخ نداده است، بلکه تلاش کرده تا صورت مسأله را در ذهن بشر پاک کند.
رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی عنوان کرد: به دنبال تولید علوم انسانی که انسان را از دوران کودکی خارج و زندگی این جهان و جهان بعد از مرگ را برای او معنادار و هدفمند کند، هستیم.
وی با تاکید بر اینکه تولید علوم انسانی اسلامی به معنی نبود نقطه قوت در علوم انسانی سکولار نیست ،تصریح کرد: علوم انسانی اسلامی به تجربه و دستاوردهای تجربی احترام می گذارد و زیر چتر جهان بینی اسلامی از آن استفاده می کند.
حجت الاسلام غلامی کنگره علوم انسانی اسلامی را مهمترین رویداد علمی دهه های اخیر در جهان دانست و ادامه داد: در سال های گذشته به همت متفکران مسلمان به ویژه در ایران، کارهای مهمی صورت گرفته است که به طور مثال تاسیس بانک های موفق اسلامی در کشورهای اسلامی از ثمرات آنهاست.
وی ادامه داد: مهم ترین گام برای شکل گیری علوم انسانی اسلامی، سرمایه گذاری برای تولید فکر و اندیشه است و در این جهت، دست یابی به فلسفه علوم انسانی اسلامی بر کارهای دیگر تقدم دارد.


بخش اصلی این کنگره که طی روزه های 30 و 31 اردیبهشت ماه و 3 خردادماه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود، در روز یکشنبه 31 اردیبهشت ماه برگزار می شود که در مراسم افتتاحیه آن آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و در مراسم اختتامیه آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به ارائه سخنرانی می پردازند.
گفتنی است، موضوعات این همایش در 9 محور، دسته بندی شده اند:

فلسفه و روش شناسی علوم انسانی اسلامی، نقد علوم انسانی متعارف و متداول، رویکرد رایج به علوم انسانی اسلامی، جمع بندی تضارب در قالب کمیسیون خاص، نظریات مطرح در قلمرو علوم انسانی اسلامی، کاربردی سازی علوم انسانی اسلامی، آسیب شناسی علوم انسانی اسلامی، دانشگاه مطلوب علوم انسانی اسلامی، علوم انسانی و پیشرفت اسلامی و طبقه بندی علوم انسانی و اسلامی محورهای برگزاری نخستین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی قلمداد می شوند.


هدف از برگزاری این كنگره، نگاه و نگرش دینی به بازخوانی و بازتولید علوم انسانی در كشور است تا ضمن ارزیابی آسیب شناسانه از دستاوردهای این حوزه، نقاط قوت ارتقا داده شود و نقاط ضعف نیز برطرف شود.
همچنین مدیران و سیاست گذاران عرصه علوم انسانی پس از برگزاری این كنگره از روند تغییرات و نوآوری های حوزه كاری خود مطلع خواهند شد و یكی از تفاوت های این كنگره با برنامه های مشابه در این حوزه، عنوان این كنگره است كه حكایت از جدیت برای رسیدن به مولفه علوم انسانی - اسلامی دارد.
در كنگره بین المللی علوم انسانی- اسلامی اندیشمندانی از كشورهای مختلف مانند آمریكا، انگلستان، كانادا، هند، مالزی، سنگاپور، تركیه، تانزانیا و لبنان در این كنگره شركت كرده و مقالات خود را ارائه خواهند داد.

عناوین مقالات اعضای هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی جهت ارائه در برنامه فردای کنگره بدین شرح است:
-
آسيب شناسي و موانع طبقه بندي علوم ؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد هادی یعقوب نژاد رییس و عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی )
- استاندارد R.D.A و بازنمایی شبکه دانش بافت انتشارات اسلامی : لزوم بازنگری و بومی سازی؛ دکتر سید مهدی طاهری
عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.