آرشیو اخبار

در بازدید رییس دانشگاه بین المللی اسلامی پاکستان از مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی عنوان شد:

فعالیت های مرکزاطلاعات ومدارک اسلامی افتخار آمیز و فرض الکفایه است.

دکتر ممتاز احمد در بازدید از فعالیت های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مرکز اطلاعات ومدارک اسلامی با ابراز خرسندی از آشنایی با این مرکز اظهار داشت:این اولین بار است که می بینم محققان و علمای  علوم اسلامی توانسته اند با بهره گیری از تکنولوژی جدید و مدرن به اشاعه علوم اسلامی بپردازند و حقایق دین را برای نسل جدید و تحصیل کرده بیان کنند.


وی ادامه داد:هیچ کشوری مانند ایران نتوانسته چنین فضایی رابرای محققان و پژوهشگران ایجاد کند تا با بهره گیری از فناوری ها نوین به کاوش در علوم بپردازند .
وی با اشاره به اصطلاح نامه علوم اسلامی گفت:اگر ندانیم چه می خواهیم نمی توانیم پیشرفت کنیم و شما با فعالیت های خود بدور از گرایش های مذهبی و براساس اسلام راهگشای پژوهشگران در علوم اسلامی بوده اید.
وی ادامه داد:دانشگاه اسلامی بین المللی پاکستان از ابتدای تاسیس خود تحت نفوذ افکار سلفی و غیر شیعی بوده که پس از حضور من در این دانشگاه تلاش کردم تا با تغییر رویکرد دانشجویان با سایر مذاهب و دیدگاه های اسلامی نیز آشنا گردند.
وی در این بازدید خواستار گسترش ارتباطات و فعالیت های علمی مراکز اسلامی قم با دانشگاه بین المللی اسلامی پاکستان در زمینه علوم اسلامی شد.
وی در بازدید از مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی از نزدیک با بخش های این مرکز از جمله کتابخانه دیجیتالی، اصطلاح نامه و ویکی اسلامی آشنا شد.
حجت الاسلام و المسلمنین توسلی معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در این بازدید ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر ممتاز احمد با اشاره به سخنان وی ابراز امیدواری کرد تا با تغییر رویکرد های این دانشگاه همکاری ها مشترک فیمابین آغاز گردد.
وی گفت : آثار بسیاری از علما وجود دارد که به سایر زبان ها ترجمه نگردیده و همین سبب شده تا دیگران با تفکرات علمای شیعی ایرانی چندان آشنا نباشند که می توان با همکاری مشترک این اثار را به زبان های دیگر به خصوص انگلیسی ترجمه گردد
وی  افزود: در نگاه علمای شیعه، علوم دینی منحصر در شریعت و فقه نیست، بلکه علوم عقلی همچون فلسفه نیز از سالیان متمادی، بخشی از اشتغالات عالمان ما بوده است.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی با بیان این که نگاه عقلی و استنباطی در علوم شیعی حاکم است، ادامه داد: همین مساله علاوه بر آن که موجب برخورداری ما از ذخیره عظیم علمی به ویژه در علوم عقلی شده ، باعث این بوده که ما در زمان حاضر، تعامل و ارتباط فعال تر و بهتری با علوم جدید برقرار کنیم که تجربیات ما در این زمینه می تواند به شما کمک کند.
حجت الاسلام و المسلمین توسلی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن معرفی اجمالی بخش های دفتر تبلیغات اسلامی و نیز واحدهای فعال در این پژوهشگاه، ابراز داشت: خوشبختانه حوزه های علمیه به ویژه دفتر تبلیغات در عرصه علوم روز همچون اقتصاد اسلامی، فلسفه و علوم کلامی و عقلی، ورود خوبی داشته و کارهای فراوانی نیز تاکنون به انجام رسیده است.
در این دیدار حجت السلام و المسلمین یعقوب نژاد رییس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی نیز با اشاره به تاسیس این مرکزبه تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی اشاره و گفت:با بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم که در هیچ کشور اسلامی تاکنون اصطلاح نامه  علوم اسلامی تدوین نشده است و ضرورت  اصطلاح نامه ما را بر آن داشت تا تدوین آن را آغاز کینم که این اثرمورد تقدیر یونسکو نیز قرار گرفت.
وی در ادامه خبر از تلاش جهت ثبت جهانی اصطلاح نامه علوم اسلامی داد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.