آرشیو اخبار

دیدار مدیر و اعضای هیئت علمی مرکز با آیت الله علوی گرگانی :

تقدیر آیت الله علوی گرگانی از فعالیت های مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

آیت‌الله سید‌محمد  علی علوی‌گرگانی  در دیدار رییس و تعدادی از اعضای هیات علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی با مفید و ارزشمند دانستن فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی اظهار داشت :دفتر تبلیغات اسلامی طی سالیانی که از تاسیس آن می گذرد فعالیت های گسترده و ارزشمندی را انجام داده و منشا خدمات خوبی بوده که قابل تقدیر است.


وی با اشاره به روایتی از امیرمومنان حضرت علی(ع) که  در پاسخ به سوالی در مورد اینکه علم چیست ؟می فرمایند استماع، تعلم و نشر آن،افزود: همانگونه که در پاسخ حضرت متوجه میشویم علم تنها استماع و تعلم نیست بلکه باید علوم را منتشر کرد که کمتر به این مساله توجه داشته ایم
وی در ادامه ایه شریفه یبلغون رسالات الله را مورد اشاره قرار داد و گفت: شما باید طبق آیه شریف قرآن مبلغان رسالات الله باشیدو فعالیت هایی که شما در مرکز اطلاعات و مدارک انجام داده اید صورتی از این آیه شریفه است وهر كاري براي موفقيت بايد حساب شده، منظم و با علم و آگاهي انجام شود.
وی افزود: دنیا به علم و قدرت وابسته بوده و جهان  در آینده در اختیار کسانی است که در مسیرپیشرفت علوم قرار دارند و هرکس که در این مسیر حرکت کند به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و قدرت بیشتری خواهد داشت.
وي در بخش ديگري از سخنان خود فراهم آوردن زمينه براي تسهيل و تسريع در امر پژوهش علوم ديني و قرآني را حايز اهميت دانست و گفت: تهيه دايره المعارف ها، اصطلاح نامه ها و نرم افزارهاي فقهي و اسلامي زمينه را براي علم آموزي طلاب و تبليغ دين فراهم مي آورد.
آيت الله علوي گرگاني تصريح كرد: زمينه براي فعاليت و تحقيق در عرصه علوم و معارف ديني و الهي بسيار گسترده بوده و همه طلاب و علماي حوزه هاي علميه بايد با احساس مسئوليت نسبت به اين امر اهتمام ويژه اي داشته باشند.
وي با اشاره به برنامه ها و اقدامات مركز اطلاعات و مدارك اسلامي خاطرنشان كرد: موضوع بندي و تهيه فهرست ها و نمايه ها براي علوم مختلف بسيار مهم و تأثيرگذار است و علماي قديم نيز به اين مسئله توجه داشته اند.
ایت الله علوی گرگانی  در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از ابزار نوین روز برای تبلیغ دین بیان داشت: فعالیت شما در دفتر تبلیغات اسلامی در حقیقت نوعی زمینه‌سازی برای فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی علما و فقها است و خدمت بسیار بزرگی محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد:رشد و گسترش علوم و معارف اسلامي در سطح جهان مرهون انقلاب اسلامي، مجاهدت امام راحل(ره) و خون پاك شهيدان است.
وي بر تبليغ معارف اسلام ناب و آموزه هاي ديني در جامعه تأكيد كرد و گفت: امروز مسئولان در هر پست و مقامي كه هستند بايد به گونه اي خدمتگزار مردم باشند كه آحاد جامعه حلاوت اسلاميت و نعمت نظام اسلامي را درك كنند.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین یعقوب نژاد رییس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی بااشاره به سیر مدیریت دانش در دنیا به فعالیت های این مرکز اشاره و  اظهار داشت :مرکزاطلاعات و مدارک اسلامی به صورت رسمی کار خود را از سال 84 با هدف ساماندهی  و نمایه سازی علوم اسلامی اغاز نمود
وی با اشاره به سابقه نمایه سازی در دفتر تبلیغات اسلامی بعنوان پیشگام این امر در کشور ادامه داد:در گذشته  در این مرکز بیشتر نمایه سازی مجلات و نشریات و روزنامه ها با توجه به اطلاعات مذهبی صورت می گرفت و البته در کنار آن به مباحث اجتماعی و سیاسی هم پرداخته می شد و بعد از نمایه سازی بحث اصطلاحنامه ها مطرح شد و علت اصلی سوق به سمت اصطلاحنامه، انسجام بخشیدن به نمایه سازی بود تا موضوعات و اطلاعات از نظم خاصی برخوردار شود.
وی افزود: با کنکاش هایی که در زمینه نحوه تدوین اصطلاحنامه ها انجام دادیم متوجه شدیم در زبان فارسی اصطلاحنامه ای وجود ندارد و اگر هم باشد ترجمه ای هستند که به حوزه دین ارتباطی ندارند.
حجت الاسلام والمسلمین یعقوب نژاد اضافه کرد: ابتدا کار را در حوزه هایی آغاز کردیم که می دانستیم کسی در این حوزه ها فعالیتی نکرده و بالطبع ادعایی نیز نمی تواند داشته باشد و به همین دلیل به سراغ «علوم قرآن»رفتیم که این کار در سال 76 در یک جلد و با بیش از 4000 اصطلاح با مراجعه به 200 منبع منتشر شد و اولین اثر مرکز بشمار می رود.
وی افزود: از دیگر اصطلاحنامه ها می توان به «فلسفه اسلامی» در 2جلد با حدود 21000 اصطلاح، «اصطلاحنامه اصول فقه» در یک جلد با 5000 اصطلاح، «اصطلاحنامه منطق» در یک جلد با 4000 اصطلاح، «اصطلاحنامه کلام اسلامی» در دو جلد با 15000 اصطلاح، «اصطلاحنامه اخلاق» با 5000 اصطلاح اشاره کرد و هم اکنون در بازار تحقیق و پژوهش موجود است و در اختیار محققان و کسانی است که می خواهند در باب نمایه سازی از این ابزار استفاده کنند.
رئیس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع فرهنگنامه ها پرداخت: فعالیت دوم مرکز، فرهنگنامه ها است و در این خصوص لازم است بگویم، در تدوین اصطلاحنامه ها باید یک برگه مستند از اصطلاح وجود داشته باشد تا روابطی که به تصویب شورای علمی اصطلاحنامه می رسد در آن درج شود.
حجت الاسلام یعقوب نژاد اضافه کرد: بنابراین در راستای اصطلاحنامه ها، فرهنگنامه ها هم آماده خواهد شد و با این کار، با یکی از مشکلات فرهنگنامه نویسی که انتخاب مدخل ها و پرونده مدخل ها بود، روبرو نشدیم و چون این مشکل با وجود اصطلاحنامه قابل حل بود و ما هر مرحله را آماده داشتیم یعنی علاوه بر مدخل ها هم آدرس ها در اختیارمان بود و هم به صورت تفکیک شده جای متن ها مشخص شده بود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از این فرهنگنامه ها و اولین فرهنگنامه مرکز که از کار های فاخر مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی بشمار می آید و در نمایشگاه هم مورد عنایت مقام معظم رهبری قرار گرفت، «فرهنگنامه اصول فقه» است که در روز سوم نمایشگاه، تیراژ اول آن به اتمام رسید.
رییس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ادامه داد: این فرهنگنامه شامل 6000 مدخل است که 3000 مدخل از آن، مدخل اصلی است و بقیه مدخل های ارجاعی را تشکیل می دهند.
وی تصریح کرد: فعالیت بعدی مجموعه که برای کاربردی شدن اصطلاحنامه ها لازم و ضروری است «نمایه سازی» است و تا کنون در اصول فقه، علوم قرآنی، کلام اسلامی، منابع هسته، شناسایی و نمایه سازی شده است. حجت الاسلام یعقوب نژاد در پایان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فعالیت های مرکز، «فهرستنویسی الکترونیکی» کتابهاست به این صورت که تمام اطلاعات موجود در کتاب به صورت الکترونیکی وارد سیستم می شود.
حجت السلام و المسلمین حسن زاده عضو هیات علمی مرکز نیز در این دیدار به ارایه گزارشی از پایگاه تخصصی اصول فقه پرداخت.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.