آرشیو اخبار

تجليل از پژوهشگران برتر به مناسبت روز پژوهش

همایش تجلیل از پژوهشگران برتر حوزوي برگزار شد

به مناسبت انتخاب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان برترین مؤسسه پژوهشی کشور در جشنواره بین‌المللی فارابی، همایش تجلیل از پژوهشگران برتر اين پژوهشگاه برگزار شد.
در این مراسم که صبح امروز چهارشنبه 22 دی‌ماه در مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، حجج اسلام والمسلمین «سید حسن ربانی»، رییس دفتر تبلیغات اسلامی و «احمد مبلغی»، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سخنانی ایراد کردند.

در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام سید حسن ربانی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به گستردگی نیازهای پژوهشی در حوزه دین گفت: حوزه علمیه باید به گونه‌ای عمل کند که پاسخگوی نیاز پژوهشی داخل و عرصه بین الملل باشد.


حجت الاسلام سید حسن ربانی قبل از ظهر چهارشنبه در همایش تجلیل از پژوهشگران بر‌تر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که به مناسبت انتخاب پژوهشگاه به عنوان بر‌ترین موسسه پژوهشی کشور و جشنواره بین المللی فارابی در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، با بیان اینکه پژوهشگران حوزه باید تمام تلاش خود را در اعتلای فکر و اندیشه علوی و نبوی به کار گیرند، تصریح کرد: با نیازی که نظام و مردم در کشور و عرصه بین الملل دارند، حوزه باید به گونه‌ای عمل کنند که پاسخگوی نیاز‌ها باشد.


وی در خصوص انتخاب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان پژوهشگاه بر‌تر کشور گفت: این تنها بخشی از توانایی این پژوهشگاه است که مورد ارزیابی قرار گرفته و اگر تمام توانایی و ظرفیت آن تعیین و سنجیده می‌شد، خیلی زود‌تر و بیشتر باید از جایگاه این پژوهشگاه تقدیر می‌شد و این توفیق ریشه در زحمات مسئولین و محققان قبلی این موسسه نیز داشته است اما نباید این واقعیت فراموش شود که ما امروز، نسبت به جایگاهی که باید داشته باشیم فاصله زیادی داریم.


روش و محتوای عرصه‌های پژوهشی در دنیا باید بررسی و تحلیل شود


ربانی با بیان اینکه ما هنوز در اول راه قرار داریم، بیان داشت: عرصه پژوهش در حوزه و از جمله پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی امروز با آنچه دیگران به آن رسیده‌اند، فاصله طولانی دارد و برای اینکه بیش از پیش از آنان عقب نمانیم باید روش و محتوای عرصه‌های پژوهشی آن‌ها را بررسی و تحلیل نماییم و امروز شیعه و روحانیت در یک ظرف زمانی زندگی می‌کنند که اگر به اقتضائات توجه کنند، حوزویان به تحول مورد نظر حوزه برسند و روحانیت به وظیفه خود عمل نمایند، روحانیت می‌تواند در دنیا فتح الفتوح کند.


جبران عقب ماندگی‌های حوزه منوط به مجاهدت و جهشی بزرگ است


رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم جبران عقب ماندگی‌ها در همه عرصه‌های حوزه به خصوص عرصه‌های پژوهشی را منوط به یک مجاهدت فوق العاده و جهشی بزرگ دانست و گفت: ما نباید خود را تنها با چند پژوهشگاه در قم و یا در سطح کشور مقایسه کنیم، بلکه باید به پژوهشگاه‌های دنیا که شاید یک قرن از آن‌ها عقب هستیم بنگریم و این برهه حساس را جدی بگیریم.


فروغ حوزه به اندیشمندان و پژوهشگران آن بستگی دارد


وی با بیان اینکه باید فضلا، تاریخ تمدن شیعه و حوزه‌های علمیه را بازبینی کنیم و دلیل فروغ و تبلور و محوریت آن‌ها را بررسی کنیم، اظهار داشت: یکی از دلایلی که به صورت عموم در همه حوزه‌های علمیه مشهود است این می‌باشد که در همه آن‌ها افرادی با فکر و اندیشه به آنجا وارد شدند و از جان و دل تلاش کردند که آیت الله حائری و آیت الله بروجردی از آن نمونه‌ها می‌باشند، لذا فروغ حوزه‌ها در عصر کنونی هم به علما و اندیشمندان آن‌ها بستگی دارد که باید پای فکر و اندیشه خود و سختی کار بمانند، از برخی مسائل گذشت کنند، عشق به مطالعه و تحقیق را در خود پرورش دهند و تنها به فکر کار ادارای نباشند چرا که کار پژوهشی موفق با سیستم اداری و منصب به وجود نمی‌آید.


در ادامه رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مسابقه را یکی از مصادیق بسترسازیهای اسلامی در جامعه خواند و گفت: مسابقه در عرصه پژوهش باعث محتواگرایی آن می‌شود.


حجت الاسلام احمد مبلغی ظهر چهارشنبه در همایش تجلیل از پژوهشگران بر‌تر پژوهشگاه که به مناسبت انتخاب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان بر‌ترین موسسه پژوهشی کشور و جشنواره بین المللی فارابی در سالن همایشهای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: اصولا اسلام در پی آن است که در زمینه‌های اجتماعی نه نتها افکار و ایده‌های جامعی را در ارتباط با جامعه ارائه کند، بلکه کوشش درخور و ویژه‌ای را معطوف کرده است که نهاد و بسترسازی لازم را برای تحقق آن افکار بلند در جامعه صورت گیرد.


وی با بیان اینکه این بسترسازی مصادیق فراوانی دارد که با نگاه برای ایجاد بستر ایجاد می‌شوند، بیان داشت: از جمله این بسترسازی‌ها مسابقه در اسلام است و این یک پدیده انسانی ست که از زمانی که انسان‌ها در کنار هم قرار گرفتند، میل رقابت بین آن‌ها به وجود آمد و منصه ظهور رسید و این نه تنها بستر تشکیل اجتماع را ملغی نکرد بلکه آن را به عنوان بخشی از دستورات اسلامی قرار داد، البته این رقابت باید در جهت کارهای خیر و پیشبرد اهداف باشد.


مبلغی با بیان اینکه متاسفانه برخی نگاه‌ها در فقه و نظریه پردازی‌ها هنوز نتوانسته اجتماع و رقابت با یکدیگر را در نظر بگیرد، گفت: چرا باید فکر کنیم که خیر‌ها در انزوا، گوشه نشینی و در خفا شکل می‌گیرد، حتی خود این نیز باعث ریا می‌شود و باعث می‌گردد جاذبه‌های اجتماعی از دست برود و بسیاری از کارهای خیر بر زمین بماند.


وی یکی از عرصه‌های مسابقه و بلکه مهم‌ترین آن را پژوهش برشمرد و افزود: پژوهش نه تنها خیر است بلکه محل مدام بر‌ترین خیر‌ها است و اگر پژوهش از جامعه حذف شود جامعه افسرده می‌شود و دین به رغم همه قدرت و توانایی که دارد دچار یک رکود شدید و در حد بالا‌تر دچار یک دلزدگی و نفور می‌شود.


رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تاکید کرد: جایگاه دین مدام باید تبیین شود و این عرصه‌ها را مبلغان و آشنایان به حوزه دین باید تبیین نمایند و در این راه باید با کیفیت دین، آوزه‌های نو و ناشناخته دین در رابطه با جامعه آشنا باشند و در خصوص آن‌ها کار کنند و بی‌شک دین پژوهی یا پژوهش دینی یک خیر است.


وی تصریح کرد: مسابقه در عرصه پژوهش باید راه بیافتد و اگر این اتفاق بیافتد و اگر مسابقه راه نیافتد اگر چه پژوهشی انجام می‌گیرد اما با حذف زوایای پژوهش، تعمیق پژوهش و فرهنگ آن صورت می‌پذیرید و اگر می‌خواهیم در راس قرار گیریم و پژوهش‌های ما محتواگونه باشد باید به سمت مطالعه و به سمت مسابقه مطالعاتی، مسابقه پژوهشگران و پژوهشگاه‌ها برویم.


مبلغی در ادامه به انتخاب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان پژوهشگاه بر‌تر کشور اشاره کرد و گفت: این پژوهشگاه تا کنون مورد ارزیابی و ارزش گذاری قرار نگرفته بود و بنا به درخواست‌هایی که صورت گرفت برای اولین بار در جشنواره فارابی شرکت کرد و در این جشنواره به عنوان موسسه بر‌تر شناخته شد اما این تنها بخشی از کار‌ها و فعالیت‌های این پژوهشگاه است و اگر تمام ظرفیت و توانایی آن به کار گرفته شود می‌توان دید که این پژوهشگاه بس برخوردار‌تر از آن است که امروز عرضه می‌کند و یا شده است و این پژوهشگاه چندلایه و چند گانه است.


پژوهشگاه‌ها و پژوهشگران بر‌تر در قم تجلیل شدند
در پایان این مراسم در بخش پژوهشکده‌های بر‌تر از پژوهشکده فقه و حقوق، علوم و اندیشه سیاسی، مرکز فرهنگ و معارف قرآنی به عنوان برگزیده با اهدای لوح و هدایای و از معاونت پژوهشی‌های دفتر خراسان رضوی، دفتر اصفهان، پژوهشکده‌های فلسفه و کلام اسلامی، تاریخ و سیره اهل بیت (ع)، مهدویت و آینده پژوهی، مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، احیای آثار اسلامی، مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اخلاق و تربیت به جهت تدوین منشور اخلاقی انتخابات، همکاری‌های علمی و پژوهشی، ترجمه، فرهنگ و معراف قرآنی و دبیرخانه همایش‌های بین المللی با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.


همچنین در بخش انتخاب پژوهشگران بر‌تر از حج الاسلام سعید ضیائی فرد، دکتر نجف لک زایی و مصطفی صادقی تجلیل شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.