آرشیو اخبار

عضویت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در کارگروه اصطلاح نامه های فارسی

عضویت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در کارگروه اصطلاح نامه های فارسی

رئیس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی از عضویت این مرکز در کارگروه اصطلاح نامه های فارسی کمیسیون نظام اطلاع رسانی علوم و فناوری کشور خبر داد.

 

محمدهادی یعقوب نژاد در گفتگو با خبرنگار فارس، اظهارداشت: كميسيون نظام اطلاع‌رسانی علم و فناوری با توجه به لزوم مشارکت موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هماهنگ‌سازی فعالیت‌های اطلاع‌رسانی علم و فناوری در موسسه‌های يادشده ایجاد شده است.

وی افزود: اين كميسيون مسئولیت سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت، ارزیابی و هدایت فعالیت‌های مربوط از جمله تامین منابع و مجموعه‌سازی، سازماندهی و پردازش، بازیابی و اشاعهء اطلاعات علمی و فناوری را بر عهده دارد.

یعقوب نژاد با بیان اینکه دبیرخانه کميسيون، علاوه بر انجام وظایف دبیرخانه‌ای و روابط عمومی نظام، انجام مطالعات پايه، تهيه و تدوين شيوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، نقش رابط میان زیرمجموعه‌های نظام و شوراهای فنی و تخصصی نظام را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی عضو کارگروه اصطلاحنامه های فارسی این کمیسیون است، تاکید کرد: معیارها و دستورالعمل های كارشناسی و هماهنگ با استانداردهای جهانی در تدوین اصطلاح نامه ها برای كنترل و تضمین دقت و هماهنگی بین محققان در بخش های مختلف اصطلاح نامه نگاری ضروری است.

وی با اشاره به تعریف اصطلاح نامه گفت: اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات كنترل شده در یك حوزه معرفتی است كه فهرستی از واژه های كلیدی و كاربردی آن حوزه را ارائه می دهد.

رئیس مرکز اطلاعات و مدارك اسلامی تصریح كرد: اصطلاح نامه روابط سلسله مراتبی، ترادف و وابستگی بین مفاهیم را به نمایش می گذارد و از نظر ساختاری، گنجینه واژگان كنترل شده و سازمان یافته از مباحث خاص دانش بشری است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز اصطلاحنامه ها در کشور جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است، اظهار داشت: باید به سمت آنتولوژی‌ها رفته و برای این مباحث سرمایه گذاری کرد.

وی به آماده چاپ بودن اصلاحنامه علوم حدیث وراویان حدیث اشاره کرد و گفت: اصطلاحنامه های علوم قرآنی، فلسفه اسلامی، منطق، اخلاق اسلامی، اصول فقه و كلام اسلامی از جمله اصطلاح نامه های تهیه و منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی است.

گفتنی است، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ايران به عنوان دبيرخانه کمیسیون نظام اطلاع رسانی علوم و فناوری فعاليت می‌كند.


منبع خبر: خبرگزاری فارس

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.